Erişilmez Sayfalar 404 Error

Kullanıcıların yaptıkları aramalar neticeninde internet sitenizdeki rastgele bir sayfaya ulaşım sağlanamıyorsa ve arama motorları bu sayfaya ulaşım sunamıyorsa düzeltilmesi şart olan bir problem oluşmuş demektir. İnternet sitenize ait bir veyahut ansızın çok sayfa için bu problem olabilmektedir. Bu probleme müdahale edilmesi SEO uygulamasının başarıya erişmesi için oldukça ehemmiyetlidir.

Erişilmez Sayfalar 404 Error

Erişilmez Sayfalar 404 Error

Kullanıcıların yaptıkları aramalar neticeninde internet sitenizdeki rastgele bir sayfaya ulaşım sağlanamıyorsa ve arama motorları bu sayfaya ulaşım sunamıyorsa düzeltilmesi şart olan bir problem oluşmuş demektir. İnternet sitenize ait bir veyahut ansızın çok sayfa için bu problem olabilmektedir. Bu probleme müdahale edilmesi SEO uygulamasının başarıya erişmesi için oldukça ehemmiyetlidir.

Arama motorlarının neticeleri arasında internet sitenizin aramaya ait sayfasına ulaşım sağlanamaması, herhangi bir link ile sayfanıza erişilemediği mananına gelmektedir. Google ve diğer arama motorları internet sitesi sayfalarını kullanıcıya sunabilmesi için sayfanın açılır şekilde var olması ve linkinde herhangi bir problem olmaması koşullarına bağlıdır.  Tarayıcının bir sayfadan diğer bir sayfaya gidişinde linki izlemesi ve XML site haritasında bulunan URL’nin çalışır durumda bulunmasıyla gerçekleşmektedir.

SEO Açısından Ulaşılmaz Sayfa Meselesi

Arama motorları kullanıcı aramalarında internet sitesine ait rastgele bir sayfayı bulmakta problem yaşayabilmektedir. Bunun temel nedeni ulaşılamayan sayfaların arama motoru dizinlerine ilave edememesi başka bir deyişle arama motorlarının web sayfasının varlığını kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla arama motoru neticelerinde SEO çalışmasına uygun şekilde tasarlanmış olsa da belli kimi sayfalara ulaşmak olası olmamaktadır.

Web sayfasının XML site haritasında bulunması SEO açısından arama neticelerinde kullanıcının karşısına görünür şekilde çıkmasına yeterli değildir. Arama motorları web sayfasını yapısal ve manasal olarak değerlendirmeye alamadığı için sayfanın varlığı kabul görmemektedir.

Ulaşılmaz Sayfaların Kısıtlı Sayfalardan Farkı

Ulaşılmaz olarak tanımlanan sayfalar, herhangi bir link aracılığıyla web sayfasına erişmenin olası olmadığı ve arama motorlarının bu sayfaların varlığını kabul etmediği olarak izah edebilmektedir. Ulaşılmaz sayfalara internet sitesi içerisinde yer alan rastgele bir sayfadan da erişmek olası olmamaktadır. Kısıtlı sayfalar ise ulaşımın olası olduğu ancak sayfanın ilerisine gidilemediği web sayfalarıdır. Başka bir deyişle, sayfaya ait rastgele bir link üzerinden kısıtlı sayfaya giriş sağlanabilmekte ama sayfa içerisinde rastgele bir işlem yapılamamaktadır. Bu tür sayfalarda dahili veyahut harici rastgele bir link bulunmamaktadır. Kısıtlı sayfalara erişen bir kullanıcı sayfa içerisinde ileri gidemeyeceği için internet sitesinin ana sayfasına geri dönmek veya dolaysız çıkış yapmak zorundadır. Kapsamı geniş temalar ve şablonlar sayesinde bu meseleye sayfa içerisine link koyarak çözüm üretmek oldukça kolaydır. Kısıtlı sayfalara ulaşan kullanıcı sayfanın rastgele bir yerinde yönlendirici link bulunuyorsa istediği sayfaya erişebilmektedir. Kısıtlı sayfaları bulmak ve meselenin çözümünü sağlamak kolay bir metottur ancak ulaşılmaz sayfalar için aynı metot geçerli değildir.

Ulaşılmaz Sayfalar Nasıl Bulunur?

  1. Sayfaları Taramak

İnternet sitesine ait sayfaların ulaşılabilirliği için taranabilir olduğunu denetlemek ve bu sayfaların listesini yapmak gerekmektedir. Tarama işlemini yapmak ve listelemek için SEO araçlarından yararlanmak oldukça yardımcı olacaktır. Tarayıcının arama motorları tarafından bulunabilirliğinin baz alınması gereklidir. İnternet sitesini taramak için ilk olarak ana sayfadan başlanması,  canonical URL kullanması ve http ya da https, www veya www olmayan tercihler ayarlanması koşuldur. İnternet sitesinin tüm sayfaları tarandıktan sonra mevcut neticelerin listelenmesi için Excel kullanılabilmekte, oluşturulan URL’ler kaydedilebilmektedir.

  • Ulaşılmazlığın Nedenini Bulmak

Ulaşılmaz sayfanın oluşmasında sıkça görülen iki temel neden bulunmaktadır. Bu nedenlerin ortak noktası kopya sayfaların bulunması ve içerisinde yönlendirmeler bulunmasıdır. İnternet sitesinin sürümüne yersiz bir yönlendirme içeriyorsa ulaşılmaz sayfalar olmaktadır.

  • URL Muhtevası

İnternet sitesinin herkes tarafından ulaşılır olması istenen sayfalarda http ya da https kullanılması gerekmektedir. Ayrı olarak www ve www olmayanlar arasından hangisinin uygun olduğu doğru şekilde seçilmesi gerekmektedir. Ana sayfaya ulaşım için gereken URL’ler bu doğrultuda belirli varyasyonları kapsayacak düzende oluşturulmalıdır. Oluşturulan sayfaların yalnızca bir URL’ye yönlendirilmiş olması ehemmiyetlidir. Ayrı olarak yönlendirme yapılırken sadece ana sayfa değil diğer tüm sayfaların kontrolleri gerçekleştirilmelidir. İnternet sitesi için SSL kullanılırsa şayet yönlendirmelerin “https” üzerine yapılması gerekmektedir. ‘WWW’ ve ‘www’ olmayandan birini seçerken de en başında seçilen üzerinden gidilmesi yani tüm sayfaların aynı formatta olması gerekmektedir.

  • Eğik Çizgi

İnternet sitesi sayfasına ait URL’de bulunan sondaki eğik çizginin varlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Muhteva yazımı aynı görünse dahi sondaki “/” çizgisinin eksik ya da fazla yazılması hata ortaya çıkmasına kapı aralayabilmektedir. Sayfaların kontrolü sağlanarak eğik çizgi ile ilgili tertip etme yapılabilmektedir. Aynı URL’ ye yönlendirilmiş olması dikkate alınması gerekir. Ayrı olarak. htaccess dosyası kullanılarak bu problemler ortadan kaldırılabilmektedir.

  • Google Analytics’ten Liste Almak

Tarayıcılar yardımıyla ulaşılmaz sayfaları bulmak her vakit için olası olmamaktadır. Bu vaziyette SEO aracı kullanmak işe yaramayacağı için Google Analytics verilerinden istifade etmek gerekmektedir. İnternet sitesi sayfalarına internet kullanıcıları tarafından ulaşım sağlanamasa dahi Google Analytics üzerinde web sayfalarının kayıtları bulunmaktadır. İnternet sitesi sayfalarının URL’lerine erişmek için “davranış” sekmesine tıklayarak “site muhtevası” ve hemen peşinden “tüm sayfalar”  seçeneğine girilmektedir. Ulaşılmaz sayfalara ziyaret sayısı çok az olacağı için en az ziyaret edilen sayfaların başta görüntülenmesi seçeneğini işaretleyerek ulaşılmaz sayfalarına erişmek olası olmaktadır. Google Analytics tarafından sunulan verilerin kapsamı geniş olması isteniyorsa tarih seçeneği ile gösterilen sayfaların genişletilebilmesi olasıdır. Google Analytics’in tüm verileri toparlaması uzun sürebilmektedir. Ancak verilerin listelenmesi yapılırken rastgele başka bir işlemin yapılmaması gerekir zira tarayıcıda problem oluşması muhtemeldir. URL’lerin yüklenme işlemi bitirdiğinde Google E-Tablolar seçeneğiyle dışa aktarma işlemi yapılabilmektedir. Dışa aktarılan veriler Excel dosyasına girilerek URL şekline dönüştürülmelidir. URL şekline dönüştürmek için sütun ilave etmesi yapılmalı ve =concat() yöntemi girilmesi yeterlidir.

  • Ulaşılmaz URL’leri Tanımlamak

Ulaşılmaz URL’lerin tespitini yapmak için taranmış olan URL listesi ile Google Analytics tarafından aktarılan URL verilerini karşılaştırmak gerekmektedir. Bu karşılaştırmayı yaparken Excel üzerinde E sütununa =match(D2,$A$2:$A$11,0) yöntemi yazıldığında yapılacak olan işlem hızlandırılmaktadır. Karşılaştırma neticeninde rastgele bir eşleşme bulunursa yöntem alakalı aralıkta belirli bir rakam ortaya çıkartacaktır ancak eşleşme yoksa #N/A ibaresi ele geçirilmektedir. Son olarak #N/A ibaresine sahip tüm satır aralıkları listelenerek ulaşılmaz sayfaların hangileri olduğu ayrı bir dosyaya aktarılmalıdır.

  • Ulaşılmaz Sayfalar İçin Diğer Analiz eder

Ulaşılmaz sayfaların ortaya çıkartılması için yapılan tarama ve Google Analytics’ten data toplama işlemleri haricinde kullanılabilecek birtakım araçlar bulunmaktadır. SEMrush, Raven Tools, Ahrefs ve Moz Link Explorer gibi araçlar URL bulmakta yardımcı olabilmektedir. Bu araçların kullanımı esnasında hemen hemen hepsi rastgele bir sayfayı bulabilmek için sayfayı taramak istemektedir. Bu yüzden bu araçlar sadece ulaşılmaz sayfaların URL’sini bulmak için kullanılmamaktadır. Ulaşılmaz URL bulmak için URL’lerin sunucu üzerinden aktarılması daha doğru sonuçlar vermektedir. Ayrı olarak ulaşılmaz URL’leri en doğru şekilde ayıklamak için Google tarafından sağlanan Search Console aracını kullanmak daha yararlı olmaktadır. Search Console kullanırken ulaşılmaz URL’ler için Araman Tahlili raporuna bakılması gerekmektedir.

Ulaşılmaz sayfaların site haritasında bulunmamaları söz konusuysa arama motorlarının indeksinde bulunmayacaktır ve bu vaziyet SEO açısından problem oluşmasına kapı aralayacaktır. Bu problemin ortadan kalkması için yukarda sayılan metotların uygulanması SEO açısından oluşan meselelerin engellenmesine yararlı olmaktadır. Ulaşılmaz sayfalar belirlediği takdirde meselenin nerede olduğunu anlamak ve çözüm üretmek daha kolay olacaktır.

Sizlerde bu şekilde ulaşılmaz sayfalar konusunda mesele yaşıyorsanız firmamızla iletişime geçerek analiz edebilir. SEO konusunda başarılı adımlar atabilirsiniz.