Müşterilerin Sizi İnternette Bulmasını Sağlayın!

Kullanıcılar artık internette, e-postalarını kontrol etmekten çok daha fazlasını yapıyor.

Müşterilerin Sizi İnternette Bulmasını Sağlayın!
seo

Kullanıcılar artık internette, e-postalarını kontrol etmekten çok daha fazlasını yapıyor.

Online dünya günlük hayatın bir parçası oldu. İşletme sahipleri için dijital dünyaya adım atmanın tam zamanı. Peki ama işe nereden başlayacaksınız? Dijital varlığınız ve online olmanız, işletmenizin başarılı olmasına nasıl yardım edecek?

İnternet’te var olmanın en büyük yararlarından bir tanesi artık arama motorlarında listeleniyor olmanızdır. Dijital varlığa sahip olmanız, kullanıcıların internet’e girip sizinki gibi bir işletmeyi aradığında işletmenizi görebileceği manasına gelir. Örneğin; bir kullanıcının “otomobil tamiri İstanbul” için arama yaptığında ve tamirhanenizin sonuçlarda gösterildiğinde bu firmanıza pek çok avantaj sağlar. Bir müşteri, sizin web sitenize yönlendiren bir bağlantıyı tıklayıp sizin hakkınızda bir sürü bilgi edinebilir, yayınını yaptığınız, araba bakımı hakkındaki bir videoyu izleyebilirler. Memnun kalan başka müşterilerin yorumlarını okuyabilirler. Fiyatlarınızı inceleyebilir, işletmenizi haritada bulabilir, bedava dağıttığı çekici hizmeti verdiğinizi öğrenebilirler. Soru sormak ya da fiyat teklifi istemek için iletişim formu doldurabilirler.

 

Avantajlar bu kadarla da kalmıyor!

Arama motoru pazarlaması, kullanıcılara tam olarak sunduğunuz ürün ya da hizmeti aradıkları sırada, göstermenize olanak tanır. Mesela reklam tanıtımlarınızın “otomobil tamiri İstanbul” için arama yapan kullanıcılara gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, reklam tanıtımlarınızı mağazanıza belirli mesafede bulunan yerlerde gösterilecek şekilde sınırlandırabilirsiniz.

Aslında pek çok işletme için dijital dünyaya adım atıp online’a geçmenin en büyük zorluğu teknolojik araçlara alışmak değil, asıl mesele bir plan oluşturmaktır. Başta web, mobil platform ve sosyal ağ olmak üzere çok sayıda seçenek var. Her gün binlerce küçük ölçekli işletme sahibi kişi, web’den faydalanarak istediği sonuçları elde ediyor. Hemen yan mahalledeki ve tüm dünyadaki müşterilere ulaşmak gibi çok büyük bir fırsat kaçırılamaz.

 

Müşterilerin sizi internette bulmasını nasıl sağlayacaksınız?

Dijital dünyadan faydalanarak bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Arama motorlarıyla başlayalım. Kullanıcılar arama motoruna bir kelime öbeği girdiğinde tam olarak ne aradığını söylemiş olur. Alakalı ürün ve hizmetler sunuyorsanız arama motorları işletmenizi arama sonuçlarında gösterir. Arama motorlarını kullanabileceğiniz iki yöntem mevcut. Her iki yöntem hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacağız.

Bunlardan birincisi, işletmenizi bedava dağıttığı arama sonuçlarında tanıtmaya yardımcı olan arama motoru optimizasyonudur yani SEO, sitenizi sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan doğru kullanıcıların karşısına çıkarmayı sağlamayı başaran yöntemdir. Kullanıcıların arama çubuğuna gerçekte girdiği kelimeleri, yani arama kelimeleri bilmek gerekir. Anahtar kelimeler, işletmenizle en alakalı kelimelerdir. Anahtar kelimeleri anlamak, bu kelimeler arandığında nasıl gösterileceğinizi iyileştirmenize yardımcı olur.

İkincisi ise arama sonuçlarında reklam tanıtım alanı satın almanıza olanak tanıyan arama motoru pazarlamasıdır ( SEM ). İşletmelerin İnternet’te belirli arama kelimeleri arayan kullanıcılara reklam tanıtım yayınını yaptığı ücretli bir yoldur. En büyük arama motorları, açık artırma sistemi kullanır. Birçok farklı işletme, hedeflemek istediği anahtar kelimelere teklif vererek reklam tanıtımlarını göstermek için açık artırmada rekabet eder.

Arama ağı, kullanıcılara ulaşmak için kusursuz bir yol olsa da internette daha pek çok seçenek mevcut. Haber okumak, maç neticelerini öğrenmek, yemek tariflerine bakmak, video izlemek ve genel itibari ile internetteki bir sürü enteresan içeriğe göz atarken sayfanın belli bölümlerinde reklam tanıtımlar görebilirsiniz. Buna görüntülü reklam tanıtımcılık adı verilir.
Görüntülü reklam tanıtımlar, internette her yerde gösterilir ve metin, resim, video ve tıklayarak etkileşimde bulunulabilen reklam tanıtımlar gibi pek çok farklı biçimde sunulabilir.Görüntülü reklam tanıtımlar, mesajınızı iletmek için kusursuz bir yol olabilir. Ayrıca, reklam tanıtımlarınızın gösterilmesini arzu ettiğiniz kullanıcıları, web sitelerini, sayfaları seçebilirsiniz.

Facebook, Twitter ya da Google+ gibi sosyal ağ siteleri, işletmenizin bilinirliğini artırmak için bir başka seçenek sunar. Bu siteler özellikle müşterilerle ilişkiler kurmada yararlıdır.

Çoğu ağda, işletmeniz için sayfa ya da profil oluşturursunuz. Daha sonra, anlamlı konuşmalar başlatarak ve işletmenizin İnternet’teki sosyal varlığını büyütürken oluşturduğunuz içeriği paylaşarak pek çok kullanıcıyla bağlantı kurabilirsiniz.

 

Cesur bir adım atın ve dijital dünyaya geçiş yapın!

Doğa Reklam Ve Digital Marketing, işletmeniz için en ideal dijital stratejiyi belirlemek ve dijital varlığınızı oluşturup işinizi internete taşımanız konusunda size yardımcı olur. İçerik pazarlama, dijital reklam tanıtımcılık, mobil pazarlama ve online satış gibi dijital pazarlama çözümlerini tek bir noktadan alarak başarıya odaklanabilirsiniz.