Rakipleriniz Dijitalde Ne yapıyor? Siz Hangi Noktadasınız?

Herhangi bir projeye başlarken ilk önce yapılan Pazar araştırması ve rakip analizidir. Bu araştırmalar işin başında ve sürekliliğinde yapılması gereken olmazsa olmazlardandır.

Rakipleriniz Dijitalde Ne yapıyor? Siz Hangi Noktadasınız?
dijital-pazarlama

Herhangi bir projeye başlarken ilk önce yapılan Pazar araştırması ve rakip analizidir. Bu araştırmalar işin başında ve sürekliliğinde yapılması gerekli olan olmazsa olmazlardandır. Dijital dünyanın marka bilinirliğine ve satışa etkisinin yoğun olduğu çağımızda, bu araştırmaları dijital alanlarda da gerçekleştirmeniz gerekir. Hem kendinizi hem rakiplerinizi takip etmelisiniz.

Web sitenizde neyin iyi etki yarattığını, hangi ürün veya içeriklerin görevini yerine getirdiğini görebilir veya ne kadar rakibinizin olduğunu görebilirsiniz. En iyi sonuçlara sahip olanı belirleyebilir ve bunları yaptığınız işte kullanabilirsiniz.

Bilgi toplamanın farklı 9 yolundan bahsediyor olacağız. Bu web siteleri sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz ve takipçilerinizin ilgi alanları hakkında fikir verecek.


Google Alerts


Google bu uygulamayla belirlediğiniz kriterlerle uyuşan internetteki yeni içeriği size getirir.Alerts’e rakibinizin ismini veya takip ettiğiniz anahtar kelimeyi yazabilirsiniz. Ne kadar sıklıkla güncel bilgi istediğinizi ve size ulaşabilecek e-mail adresi de belirtebilirsiniz.


Majestic SEO


Majestic, içerik pazarlamacıların sıkça tercih ettiği bir SEO aracı. Bu uygulamayla , rakiplerin backlink rakamlarını görebilir ve bu linklerin geliş yollarını tespit edebilir, artış oranları ve hangi metinlerin ziyaretçi çektiğini görebilirsiniz.

Topsy


Topsy, tweetlerinizin, resim ve videolarınızın etkinliklerini görebileceğiniz bir sosyal ağ kontrol aracı. Bu uygulamayla trend topik olan konuları görebilirsiniz.


HubSpot’ın Pazarlama Derecelendiricisi


Pazarlama derecelendiricisi; web sitelerini ve sosyal ağ etkinliklerini inceliyor ve pazarlama kontrol listeleriyle karşılaştırma yapıyor. Bu araştırma sonucunu ise derecelendirip size sunuyor. Rakiplerinizin neler yaptığını görmenin en basit yolu.


Google Trends


Google Trends, özellikle lokasyon bazlı yapacağınız anahtar sözcük aramalarında tercih edebileceğiniz etkin bir araç. Belirlediğiniz anahtar kelime ile hangi şehirlerin veya bölgelerin en çok ilgi çektiğini görebilirsiniz.

Fanpage Karma


Fanpage Karma ile Facebook sayfanızı diğer bir sayfayla hayranları, büyümesi, etkileşimi ve servis hizmeti üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Bu uygulama müşteri teknik servisi hassasiyetinizi ölçmenizde ve rakiplerin sosyal ağ çalışmalarında ne durumda olduğunu görmenizde kolaylık sağlar.Fanpage-karma