Seo Visibility Nedir?

İnternet sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğü “SEO Visibility” kavramı ile izah etmektedir. Bu kavram, SEO çalışmalarındaki en ehemmiyetli kavramlardan birisidir ve kesinlikle bu konuda dikkatli ve özenli davranmak gerekmektedir.

Seo Visibility Nedir?

Seo Visibility Nedir?

İnternet sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğü “SEO Visibility” kavramı ile izah etmektedir. Bu kavram, SEO çalışmalarındaki en ehemmiyetli kavramlardan birisidir ve kesinlikle bu konuda dikkatli ve özenli davranmak gerekmektedir.

SEO Visibility için bulunabilirlik oranı dememiz de olasıdır ve yalnızca arama motoru ile kısıtlanmamalıdır. İnternet sitelerinin sosyal medya üzerinde nasıl göründüğü ve paylaşıldığı hususu da SEO görünürlüğü kavramının ehemmiyetli adımlarından birisidir.

SEO Visibility Ehemmiyetli midir?

SEO çalışması yapılmasının en ehemmiyetli nedenleri sektörler arasında yaşanan rekabetlerdir. Rakiplerinizi iyi tahlil faktörüz vaziyetinde, daha iyi SEO çalışmaları yapmanız olası olacaktır. SEO Visibility sayesinde de yaptığınız çalışmaları ölçmeniz ve daha iyiye nasıl erişebileceğinizi bulmanız olasıdır. Bu görünürlük puanı ile rakipleriniz ile aranızdaki farklılıkları görebilir ve buna göre değişik çalışmalar yürütmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayan daha iyi taktikler üretme olanağı da ele geçirebilirsiniz. SEO Visibility puanınızı ölçmek için çeşitli çevrimiçi araçlardan istifade edebilirsiniz.

SEO’ya göre, arama hacmine göre her kelimenin belli bir SEO Visibility değeri bulunmaktadır. Bu değer daimi olarak değişim göstermektedir. Örnek olarak “Haber oku” ana kelimesini sitenizde kullanıyorsanız, SEO hususuna ciddi manada eğilmeniz gerekecektir. Zira bu kelimenin arama hacmi ciddi manada yüksektir ve zayıf SEO / Sosyal Görünürlük sahibi olan sitelerin sıralamada görülmesi zor hale gelir.

SEO Visibility Puanını Nasıl Arttırabiliriz?

Google her geçen gün algoritma değiştirerek, kullanıcılarına daha iyi bir tecrübe sunmaya çalışıyor. Hal böyle olunca da internet sitelerinden çok daha iyi performanslar bekliyor. Peki SEO Visibility puanını arttırmak için neler yapabiliriz?

Sayfa hızını kesinlikle iyileştirin: Sayfa hızı bir ziyaretçi için en ehemmiyetli konulardan birisidir. Yavaş ve ağır sitelere kimse giriş yapmak istemez bu yüzden de trafik ciddi oranda azalır. Sayfa hızınızı arttırmak için şu adımları atabilirsiniz:

  • Tarayıcı ön hafızanını kullanın
  • Resimlerinizi iyi optimize edin
  • İyi bir sunucu ile çalışın

Kaliteli muhtevalara yer verin:  Google örümceklerinin en değer verdiği konulardan birisi de özgün ve kaliteli muhtevalardır. Uzun ve anlaşılır muhtevalar, kaliteli görseller, iç irtibatlar, sıhhatli ve manalı anahtar kelimeler bir muhtevanın kaliteli olması için ihtiyaç duyulan olan kriterlerdir. Diğer taraftan muhtevalarınızı video gibi görsellerle süslemeniz de oldukça kullanışlı bir yoldur. Bu şekilde sayfanızdaki seans süreci artacaktır.

Mobil siteye ehemmiyet verin: Son zamanlarda herkes akıllı telefon kullanıyor ve yapılan araştırmalara göre aramaların yarısından fazlası mobil aletler üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu nedenle mobil siteye önem vermek gerekiyor.

Kullanıcı deneyimini geliştirin: Kullanıcıların sitenizden keyif almasını sağlayın. Sitenizin kullanımını kolay bir hale getirirseniz, kullanıcıların sitedeki oturum müddetini de arttırmış olursunuz. Bu da SEO için en önemli kriterlerden birisidir. Bunun için site içi aramasını optimize edin, ana menüyü kolaylaştırın, pop up kullanmayın.

Sosyal medyadan mutlaka istifade edin: Sosyal medya, bir sitenin tanıtımı ve trafiği için en önemli kanallardan birisidir. Bu kanalı mutlaka aktif olarak kullanın.