Sosyal Medya Stratejileri

Markaların stratejileri tabii ki birbirinden farklı ama sosyal medyada bazı ortak stratejilere dikkat etmek gerekiyor.

Sosyal Medya Stratejileri
sosyal-medya

Markaların stratejileri tabii ki birbirinden farklı ama sosyal ağlarda bazı ortak stratejilere dikkat etmek gerekmektedir.

Amaçlarınız


Her markanın sosyal ağlarda bulunurken belirlemiş olduğu amaçları olmalıdır ve bu amaçları başarmak için çaba göstermelidir. Her yıl hedeflerinizi gözden geçirin ve bu esnada şu kriterlere dikkat edin; Öncelikle özel olun, rakiplerinizden farklılaşın, ölçülebilir hedefler koyun ve bu hedefleri belirli zaman diliminde sınırlı tutun.

Müşterilerinizin Olduğu Yerde Olun


Müşterileriniz ile iletişim kurabilmeniz için onların var olduğu yerde olmanız gerekir. Bunun için sosyal ağ ağında da müşterilerinizin sizin hakkınızda konuştuğu alanlarda yer alın. Eğer tüketicilerin, ürün veya hizmetiniz hakkında konuşmadığını görüyorsanız stratejinizin bu platforma uygun olup olmadığını kontrol edin.

Anlık İçerik Oluşturun


Geçtiğimiz seneden bugüne anlık içerik oluşturmanın ne kadar değerli olduğu kanıtlandı. Bu neden ile sosyal ağ takip araçlarını kullanarak anında içerik üretebilme fırsatlarını değerlendirin.

Bütçenin Önemi


Sosyal Medveya iletişiminizi düzenli bir biçimde yönetebilmeniz için bütçenizin olması gerekir. Bunun için iki yol seçebilirsiniz, birincisi kendi sosyal ağ ekibinizi yaratabilir ve bu ekibi eğitebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise sosyal ağ ajansı ile dirsek temasında çalışabilirsiniz.

Kriz Yönetimi Stratejisi


Sosyal medya kullanımlarının artışı kadar sosyal ağ krizleri de artış gösteriyor. Kriz anında sosyal ağlardaki kampanyalar bir anlam yaratmayabilir. Bu sebeple krizlerin derhal tanımlanması ve müdahele edilmesi gerekmektedir. Dolayısı ile kurumsal iletişim ve halkla ilişkiler departmanlarınızın sosyal ağ ekiplerine yardımcı olması gerekir.

Sonuç ve Yatırmın Geri Dönüşümü


Günümüzde sosyal ağ ile alakalı pek çok veriye direk olarak veya dolaylı yoldan ulaşabilirsiniz. Bu noktada markanız ile alakalı online trafiği ve markanız hakkında yapılan konuşmaları takip edebiliyor olmanız gerekir. Bu online aksiyonun takibi için de daha fazla alt yapı ve ölçümleme stratejisine sahip olmalısınız.