Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medyada etkileyici bir vitrin oluşturun, marka kimliğinizi yeniden oluşturun ya da geliştirin!

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
sosyal-medya

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; Sanal alemdeki sayfa ve hesapların kullanılırken bunun nasıl olması gerektiğini, nasıl yollar izleneceğini, herhangi bir durum karşısında hangi yöntemlere başvurulacağını,marka tanıtım ve yönetimlerinin nasıl olması gerektiğini ve tüm bunların düzenli ve uyumlu  bir şekilde   yönetilmesine verilen addır. Sosyal medyanın günümüzde sahip olduğu yer çok güçlüdür. Ve birçok işleve de sahip olan sosyal medya en önemli pazarlama tekniklerinden sayılır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi önem kazanmıştır.  

Sosyal medya hesabı olan herkesin kendini sosyal medya uzmanı zannettiği bu dönemde işletme hesaplarınızın yönetimini mutlaka bu işin uzmanlarına bırakmalısınız.

Sosyal medya uzmanları hesap yönetimi yaparken nelere dikkat ediyor? Hangi aşamaları uyguluyor? Hadi gelin detaylıca inceleyelim.

1.Brief Çözümleme

İşletme hesabınızın yönetimi için dijital bir ajansın kapısını çaldınız ya da konkur açarak dijital ajanslardan strateji planı oluşturmasını istediniz. Öncelikle markanızı, hedef kitlenizi, dijital hedeflerinizi, amacınızın ne olduğunu, markanızın karakterini, rakiplerinizin kim olduğunu açıklayan briefi ajansa iletmelisiniz. Sosyal medya uzmanı bu briefi doğru bir şekilde çözümledikten sonra ilerleyen çalışmalarda sosyal medya yönetimi için nasıl bir yol izleyeceğinin taslak planını oluşturur.

2.Marka ve Rakip Analizi

Brief çözümlendikten sonra sosyal medya uzmanının yapacağı ilk analiz markanın, sosyal medyadaki durumunu inceleyip markanın eksik ve yanlış yönlerini tespit etmektir.  Yapılması gereken diğer analiz ise rakip markaların sosyal medyadaki durumlarını incelemektir.

İncelenmesi gerekenler:

-Markanın sosyal medyadaki takipçi/hayran/abone sayısı.

-Sosyal medya mecralarında günde/haftada kaç paylaşım yapıldığı.

-Günlük/aylık takipçi artış oranı. 

-Nasıl iletişim yaptıkları.

-Moderasyonun nasıl yapıldığı.

3.Dijital Strateji Planı Hazırlama

Sosyal medya uzmanı tarafından brief çözümleme, rakip ve marka analizi yapıldıktan sonra hazırlanan dijital strateji planı, sosyal medya yönetiminin nasıl yapılacağını anlatır. Bu aşamada neler yapılmalıdır? İnceleyelim.

Hangi mecralarda iletişim yapılacağı, ana kanalınızın hangisi ya da hangileri olacağı belirlenmelidir.

Günde/haftada kaç içerik paylaşımı yapılacak, konu başlıkları neler olacak belirtilmelidir.

Kampanya dönemlerinde hangi hashtagler kullanılarak kampanya çalışması yapılacağı planlanmalıdır.

İçeriklerde hangi iletişim dili kullanılacak, hedef kitleye nasıl seslenilecek belirlenmelidir.

Olası krizler saptanmalı ve kriz oluştuğu zaman online kriz yönetiminin nasıl yapılacağı bu aşamada mutlaka saptanmalıdır.

Moderasyonun nasıl yapılacağını, nelere dikkat edileceği belirlenmelidir.

Bu maddelerle ilgili örnek çalışmalar dijital strateji planı sunumuna mutlaka eklenmelidir.