Sosyal Medyada Zamanlama [İnfografik]

Kurumlar markalarının daha fazlaya kitleye ulaşabilmesi için, sosyal medyayı oldukça etkin kullanmaktalar.

Sosyal Medyada Zamanlama [İnfografik]
sosyal-medya

Kurumlar markalarının daha fazlaya kitleye ulaşabilmesi için, sosyal ağları bir hayli etkin kullanmaktalar. Sosyal medyada yapılan paylaşımların kullanıcıların daha aktif olduğu sürelerde yapılması da etkileşimi arttıran unsurlardan bir tanesi. Bu sebeple sosyal ağlarda zamanlama bir hayli dikkat edilmesi gerekli olan bir konu.

Öncelikle ürün ve/ya da hizmetini sosyal ağ pazarlaması ile tanıtan kurumlar için aktif zaman dilimleri ile alakalı Social Marketing Writing’in yapmış olduğu bir araştırmayı sizinle paylaşıyoruz.

Sosyal medyada en aktif günlerin paylaşıldığı araştırmada, Twitter’da Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günü en çok zaman geçirilirken, Facebook’ta ise Çarşamba günü olduğu belirtilmiş.

Social Marketing Writing’in yayınını yaptığı infografikte Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ ve Pinterest için verilen verilere göre; kullanıcılar sabah saatlerinde 09:00-11:00 arası Google+’ta ve Pinterest’te ise günün ilk saatleri aktif oluyorlar. İçerik yayınlamak için en ideal zaman dilimleri ise Facebook’ta 13:00-14:00 arası, Twitter’da 13:00-15:00 arası ve Linkedin’de ise 17:00-18:00 olarak belirtilmiş.

 

Tüm ayrıntıları göz önüne alındığında internet kullanıcılarının mesai saatleri içersinde Linkedin’de zaman geçirdiklerini, gün içinde ise ağırlıklı olarak Facebook’ta ve Twitter’da yer aldıklarını görebiliriz. Markaların sabah saat 08:00’e kadar içerik paylaşımları için pek uygun zaman olmadığı görülüyor.