W3C Nedir?

W3C 1 Ekim 1994 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde Tim Berners-Lee tarafından MIT ve CERN bünyesinde kurulmuştur. Açılımı "World Wide Web Consortium (Dünya Çapında Ağ Birliği)" dur. Kuruluşunda birçok ünlü ve gönüllü yazılımcının katkısı olmuştur.

W3C Nedir?

W3C Nedir?

W3C 1 Ekim 1994 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde Tim Berners-Lee tarafından MIT ve CERN bünyesinde kurulmuştur. Açılımı "World Wide Web Consortium (Dünya Çapında Ağ Birliği)" dur. Kuruluşunda birçok ünlü ve gönüllü yazılımcının katkısı olmuştur.
Kurulma amacı dünya çapında ağ standartlarını belirlemek olan bu oluşum kurulduktan sonraki yıllarda HTML 4.01, PNG formatı, CSS 1 ve 2 gibi çalışmalar yayımlamışlardır.


Neden kullanılır?

Kullanım amacı oldukça basit ama bir o kadar da önemlidir. İnternette ki web sitelerinin bozuk görünümlü olmalarının en temel sebeplerinden birisi W3C standartlarına uygun kodlanmamış olmalarıdır. Yani diğer bir deyişle W3C kontrollerini düzgün bir şekilde yaparsak en azından HTML tarafından sitenizde bir sorun ya da eksiklik olmayacaktır.

Nasıl Kullanılır?

Sitenizin arayüz kodlama kısmı bittikten sonra "W3C Validator" sayfasına gidip HTML'inizi gösterilen alana yapıştırarak ya da site adresinizi doğrudan yapıştırarak, çıkan sonuçtaki hataları ve eksiklikleri düzeltip standartlara uydurmanız gerekmektedir. Bu sayede oluşabilecek hataların önüne geçebilirsiniz.

Standartların Önemi

W3C Standartları arayüz kodlama yapan yazılımcılar tarafından muhakkak bilinmeli ve uygulanmalıdır. Faydalarını özetlemek gerekirse;
-Arama motorlarına sitenizi bulmaları için büyük kolaylık sağlar. SEO'nun mantığı "Google gibi düşünmektir" . Bu nedenle web sitenizi yaparken W3C standartlarını göz önünde bulundurarak kodlarsanız sitenizin arama motorlarında bir adım öne geçmesini sağlayabilirsiniz.
-Eğer sitenizin W3C standart kontrolü yapılmamışsa farklı tarayıcılarda bazı sorunlara neden olabilir.

Standartları Nelerdir?

W3C'nin genel olarak standartları aşağıdaki gibidir;
- Etiketler her zaman küçük harflerle kullanılmalıdır.
- Tek etiketli kod bloklarında eğik çizgi (taksim) unutulmamalı ve her zaman eğik çizgiden önce boşluk bırakılmalıdır.
- Belge tipi mutlaka belirlenmelidir.
- "img" etiketlerine alt özelliği eklenmesi standartlar kapsamında önemli bir gerekliliktir.
- Sitenizdeki bağlantılara "title" özelliği ekleyerek arama motorlarını bilgilendirmeniz gerekmektedir.
- Parametre değerleri mutlaka tırnak içinde yazılmalıdır.
- Sitenizde kullanılan başlık yapısı h1 etiketinden başlayıp h6'ya doğru kullanılmalıdır ve h1 etiketi bir defa kullanılmalıdır.

Özet ile W3C 1994 yılında, web sitelerinin standartlarını belirlemek amacıyla kurulmuş bir oluşumdur. W3C Validator ise bu standartlara ayak uydurmanız için gereken testi yapabileceğiniz adrestir. "https://validator.w3.org" adresinden W3C validator sayfasına ulaşabilirsiniz.