Web Sitenizini Mobil SEO ‘ya Uyarlayın

Gün geçtikçe yaygınlaşan akıllı telefon ve tablet kullanımı, kullanıcıların web sitelere erişimini daha kolay hale getirmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir marka ya da kurumun sahip olduğu web sitelerini mobil SEO ya uyumlu hale getirmeleri zorunluluk haline gelmiştir.

Web Sitenizini Mobil SEO ‘ya Uyarlayın

Web Sitenizini Mobil SEO ‘ya Uyarlayın

Gün geçtikçe yaygınlaşan akıllı telefon ve tablet kullanımı, kullanıcıların web sitelere erişimini daha kolay hale getirmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir marka ya da kurumun sahip olduğu web sitelerini mobil SEO ya uyumlu hale getirmeleri zorunluluk haline gelmiştir.

Kullanıcıların mobil üzerinden web sayfaları için yaptıkları aramalar, masaüstü bilgisayardan yaptıkları aramalardan daha fazladır. Bu yüzden mobil uyumlu web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması büyük önem taşımaktadır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak ve web sitenizi daha iyi hale getirmek için mobil SEO tekniklerine başvurmanız gerekmektedir.

Öncelikle web siteniz için hangi tür mobil yapılandırma kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Google, web siteleri için 3 ayrı mobil yapılandırmayı öneriyor. Bunlardan ilki esnek tasarım adlı mobil yapılandırmadır.

  1. Esnek Tasarım

Web sitenizi masaüstü görüntüyü baz alarak tasarladığınız için mobil üzerinden görüntülendiğinde boyutlarda ve tasarımda farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu farklılıkları ortadan kaldırarak kullanıcıya hiçbir bozulma olmadan web sitenizi sunmanız için esnek tasarıma başvurmanız gerekmektedir. Esnek tasarım Google tarafından da en uygun görülen yapılandırma şeklidir.

Google’ın önerdiği diğer mobil yapılandırmalar ise dinamik sunum ve URL ayrıştırmadır.

  1. Dinamik Sunum

Tüm içeriği aynı URL üzerinden sunmaya dinamik sunum denmektedir. Web sitenize girmek için kullanılan cihaza göre kullanıcıya farklı HTML/CSS yapısı sunulmaktadır. Bu sayede herhangi bir yönlendirmeye ihtiyaç olmadan kullanıcı direkt web sitenize erişebilmektedir.

  1. URL Ayrıştırma

Web sitenizde yer alan her sayfanın URL’sinin mobil için bir karşılığının bulunmasına URL adresi oluşturma denmektedir. Kullanıcının tercih ettiği cihaza göre URL yönlendirmesi gerçekleşmektedir. Uygulanması oldukça kolaydır ancak uğraştırıcıdır.

Mobil yapılandırmanızı seçtikten sonra mobil SEO çalışması yapmanız için önem vermeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Site Hızı

Hiçbir kullanıcı web sitenize erişmek istediğinde bağlantıya tıkladıktan sonra uzun süre beklemek istemez. Sitenizin açılış hızı kullanıcının sitenizde kalması için oldukça önemlidir. Site hızını arttırabilmek ve ölçümlemek için Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanabilir ve buna benzer birçok araçtan yararlanabilirsiniz. Ayrıca basit ve minimal şablonlar kullanarak ve seçtiğiniz görsellerin boyutlarının aşırı büyük olmamasına dikkat ederek site açılma hızınızı arttırabilirsiniz.

Site Yapısı

Kullanıcıların mobil site üzerinde kolayca gezinebilmesi yani neyin nerede olduğunu ilk bakışta anlayabilmesi için site mimarisine özen gösterilmelidir. Kullanıcının web sitenize tıkladığında görüntülenen yeri, bağlantı ile göstererek kullanıcıya nerede olduğunu belirtebilirsiniz. Böylece kullanıcı kafası karışmadan site içinde aradığını kolayca bulabilmektedir. Ayrıca web sitenizde bulunan içeriklerin uygun bir yerine dahili bağlantıyı ekleyerek kullanıcıyı birden fazla içeriğe yönlendirebilirsiniz. Eklediğiniz bağlantı içerikle alakalı olduğu takdirde kullanıcı tarafından ilgi görecek ve kullanıcının sitenizde kalma süresi artacaktır.

Site Görüntüsü

Web sitenize mobil cihaz üzerinden giriş yapan kullanıcılara kolay ve anlaşılabilir görüntü sunmanız gerekmektedir. Mümkün olduğunca kısa paragraflara yer verilmeli ve kullanacağınız fontun boyutu en az 14px’lik olmalıdır. Ayrıca içerik ile arka fon arasında zıt renkler kullanarak kontrast oluşturmalısınız. Böylece içerik daha fazla dikkat çekici hale gelerek kullanıcı tarafından kolayca okunacaktır.

Mobil SEO Teknikleri İçin Profesyonel Destek

Tüm bu kıstasları göz önüne alarak web sitenizi mobil cihazlar için SEO kurallarına uygun şekilde tasarlayabilmektesiniz. Mobil SEO tekniklerini uygulamak dijitalde bilgi birikimine sahip olmayı gerektirmektedir. Sizin yerinize uzman kadromuz sitenizi mobil SEO tekniklerine göre tasarlayıp tarafınıza sunabilmektedir. Hem profesyonel bir destek almış olur hem de web sitenizi mobil cihazlar için güçlendirerek olumlu sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.